פתיחת עסק

 

בשעה טובה החלטתם לראשונה להיכנס לעולם העסקים ואתם מעוניינים להקים עסק חדש באופן עצמאי או עם שותפים. יזמים רבים חדורי מוטיבציה להצליח ולהוציא לפועל את רעיונותיהם ואת חזונם העסקי, כשלעיתים זה בא על חשבון התנהלות עסקית נכונה, דווקא בשלב החשוב ביותר בפיתוח העסק. העסק נמשל לבניית בניין, כשהחלק החשוב ביותר הוא היסודות שמחזיקים את הבניין, באופן דומה התנהלות נכונה החל משלב התכנון ופתיחת העסק תעניק לו סדר ויציבות לאורך כל הפעילות העסקית. מאמר זה עושה קצת סדר ומציג באופן מסודר את השלבים העיקריים בפרוצדורה של הקמת עסק חדש.

קביעת סוג העסק

דבר ראשון יש לקבוע את סוג העסק שלכם – עוסק פטור, עוסק מורשה, שותפות או חברה. החוק מחייב רישום עסק החל מיום הפעילות הראשון לכן יש להסדיר את העניין מראש. לכל סוג עוסק יש את היתרונות והחסרונות שלו ולכן כשאנו בוחרים בסוג העסק עלינו לבחון את היתרונות והחסרונות הללו ולראות איזה סוג עוסק משרת את הצרכים של העסק בצורה הטובה ביותר. במידה והחלטתם להקים חברה יש לפתוח תיק אצל רשם החברות במשרד המשפטים הכרוכה באגרת תשלום של כ-2,600 ₪.

רישום ודיווח לרשויות

לאחר שהחלטתם על סוג העוסק שבאמצעותו בכוונתכם להפעיל את העסק, עליכם לרשום את העסק במשרדי מע"מ. לאחר הרישום, קבלו פנקס מע"מ ופנייה מרשות המיסים – אגף מס הכנסה, לתשלום מקדמות באמצעות פנקס מתאים וייתכן שתתבקשו להגיש הצהרת הון ראשונה כשלאחריה תצטרכו לעשות זאת אחת לכמה שנים. נדרשת פתיחת תיק גם במשרד הביטוח הלאומי.

העסקת עובדים

במידה ומדובר בעסק המעסיק עובדים, יש לפתוח תיק ניכויים במס הכנסה ובביטוח הלאומי ובהמשך תקבלו פנקסי תשלומים באמצעותם תבצעו את הניכויים הנדרשים ממשכורות העובדים. העסקת עובדים נעשית באמצעות חתימה על חוזה העסקה בו מוצגים בפני העובד תנאי ההעסקה המלאים – דרישות, חובות וזכויות. חוזים לא ברורים ולא מפורטים עלולים לגרום לקצר בין המעסיק לעובד, דבר אשר משאיר את המעסיק חשוף להוצאות כספיות לא מתוכננות וכן לתביעות עתידיות. תשומת לבכם שלפי חוקי העבודה, עליכם למסור לעובד טופס המפרט את תנאי העסקתו ושאי מסירתו עשוי להביא לחיובים ולהוצאות נוספים.

ניהול ספרי חשבונות

הוראות מס ההכנסה בנוגע לספרי החשבונות שונות בין סוגי העסק ולכן מומלץ להתייעץ עם יועץ מס או רואה חשבון לשם בדיקת הדרישות החלות על העסק שלך כשהם גם יכולים לבצע עבורך את ניהול חשבונות העסק. כיום ישנן תוכנות ושירותים אינטרנטיים שונים לשם ניהול החשבונות, במידה ובחרתם בתוכנות מסוג זה, יש לוודא את איכות התוכנה ונוחותה לניהול השוטף של חשבונות העסק וכן לוודא שהיא מוכרת על ידי רשויות המס.

רישיון לעסק

עסקים שונים נדרשים לקבל אישור הפעלת עסק מטעם הרשות המקומית. המטרה ברישוי זה היא לוודא כי העסק אינו מסוכן ופוגע בסביבה ובציבור וכי הוא עומד בתקנים שונים הרלוונטיים לתחום פעילותו. לפיכך יש ליצור קשר עם הגורם הרלוונטי בעייריה ולברר האם ישנן דרישות מיוחדות לשם קבלת הרישיון. הקמת עסק ללא רישיון היא עבירה פלילית לכל דבר ולכן חובה לבצע בירור זה טרם פתיחת העסק.

חוזים והתקשרויות

העולם העסקי כולל הסכמים והתקשרויות רבים בין גורמים שונים הסובבים את העסק – אם אלו הסכמים עם העובדים, ספקים, שיתופי פעולה, מפרסמים ועוד. כבר עם פתיחת העסק מומלץ להשתמש בשירותיו של עורך דין חוזים, אשר ידאג לערוך עבורכם חוזים מקיפים ומנוסחים כראוי שידאגו לזכויות ולאינטרסים של העסק ויעניקו לו הגנה משפטית מול הגורמים השונים.

הגנת הצרכן

על כל עסק קיימת חובת שמירת חוק הגנת הצרכן והכללים שהותקנו מכוחו. כלומר, עסקים בתחומים שונים חייבים ליידע את הצרכנים בפרטים רלוונטיים אודות המוצר – טיב המוצר, אופן השימוש, אזהרה מודגשת אם למוצר ישנה הגבלת תקופה או שאינו מתאים לאוכלוסייה מסוימת, מדיניות החזרת מוצרים ועוד. עליכם לוודא כי במסגרת פעילותכם העסקית, הנכם מקיימים את הוראות כל החוקים והתקנות הרלוונטיים.

קניין רוחני

קניין רוחני מתייחס להגנה על זכויות היוצרים, פטנטים, מוניטין וסימני מסחר של העסק. אי הגנה מוקפדת ומקיפה על זכויות אלה עלולה לפגוע קשות בעסק, עקב "גניבה" של המידע מטעם המתחרים. גניבת מידע הפכה נפוצה מאוד בעידן המודרני עקב כמות הידע והדרכים הרבות להשגתו. בכדי למנוע נזקים מסוג זה מומלץ להיעזר בעו"ד חברות וענייני עסקים שיבחן את כל הקניין הרוחני השייך לעסק או לחברה וידאג להגן עליהם מבחינה משפטית.

סיכום

בין אם אתם בעלי עסק עצמאיים או בעלי חברות שמתחילים את דרכם בעולם העסקים, עליכם להיות מודעים לחשיבות הרבה של התנהלות נכונה החל מהצעד הראשון של הקמת העסק. על כל עסק אחד שמצליח נכשלים עסקים רבים, כשלרוב הסיבה נעוצה באי תכנון וניהול נכון של העסק. פתיחה נכונה הכוללת השקעה וליווי של אנשי מקצוע רלוונטיים כמו סיוע של רואה חשבון, וליווי של עורך דין מסחרי עשויה להגדיל את סיכויי ההצלחה של העסק ולאפשר לו ניהול מקצועי ללא דאגות מיותרות.

קישורים רלוונטיים:

פתיחת תיק במע"מ, מס הכנסה וביטוח לאומי בפורטל השירותים והמידע הממשלתי

מדריך מע"מ לעוסק לעוסק החדש

טפסים של רשות המיסים הרלוונטיים לעסק החדש