נישואים אזרחיים

נישואים אזרחיים מהם?

נישואים אזרחיים מבוצעים באמצעות הליך המנוהל באמצעות נציג מרשות אזרחית ולא על ידי נציג מבית הדין הרבני כמחויב בחוק. בישראל, בית הדין הרבני הוא הקובע בכל הנוגע לענייני נישואים בין יהודים, כך שההחלטות מתבססות ע"פ הלכות הנישואין הקיימות בדת היהודית.

הליך הנישואים האזרחיים כולל מספר שלבים ויש בו מספר יתרונות וחסרונות. לפיכך, חשוב לבחון לעומק ולשקול באופן יסודי את הנושא בכדי להגיע להחלטה מושכלת והטובה ביותר עבור בני הזוג. מכיוון שמדובר בהחלטה הרת גורל וכרוכה בהליך משפטי מורכב מומלץ להיוועץ בעורך דין משפחה שיסייע בנושא.

למי זה מתאים?

פסולי חיתון על פי ההלכה (ממזרים, מסורבי גט, זוגות חד מיניים, זוגות מעורבים ועוד..) או זוגות אשר אינם מעוניינים להינשא באמצעות הרבנות יכולים לבחור באלטרנטיבה של נישואים אזרחיים בחו"ל, או אז מדינת ישראל תעניק תוקף לנישואין ואת מלוא הזכויות הנלוות למעמד זה, ביניהן הזכות למשכנתא.

יתרונות וחסרונות

בני הזוג שמעוניינים להינשא באופן אזרחי יכולים להימנע מהתערבות של בית הדין הרבני. יחד עם זאת, יש לקחת בחשבון כי במידה והנישואין יגיעו לקצם ייתכן והסמכות היחידה לגירושין תהא לרבנות. בנוסף, מדובר בהליך שעלותו נאמדת במאות ואף אלפי שקלים יותר לעומת הנישואין ברבנות.

מנגד, מדובר בדרך מוצא נפלאה, המאפשרת לפסולי חיתון מבחינה הלכתית ולאלו שאינם מעוניינים בטקס דתי להינשא, תוך כדי שמירת כל זכויות הנישואין בחוק. ביצוע הליך מסודר בסיוע עורך דין יגדיל משמעותית את הסיכויים לקבל את תעודת הנישואין, כך שתוספת כספית של כמה אלפי שקלים בהחלט משתלמת כשהתמורה היא קבלת אישור נישואין עם האדם האהוב אתו נרצה לחלוק חיים משותפים.

חתונה אזרחית בחו"ל – היכן? ומה חשוב לברר?

ניתן להתחתן בנישואים אזרחיים בכל מדינה אשר מתירה להינשא בתחומיה. היעד הפופולארי של הישראלים לנישואין אזרחיים הוא קפריסין, אך ישנן מדינות נוספות המאפשרות זאת.

על מנת שההליך יבוצע כשורה לפני שמתחילים בהליך הנישואים יש לברר מספר דברים חשובים: האם במדינה בה אנו מעוניינים יש צורך כי אחד מבני הזוג יהיה אזרח המדינה על מנת לאשר את החתונה? האם המדינה חתומה על אמנת אפוסטיל? ולכן יש להשיג חתימת אפוסטיל על תעודת הנישואין, המאשרת כי מסמכי הנישואין הינם בעלי תוקף משפטי בינלאומי ומאפשרת את רישום הנישואין בישראל. האם המדינה דורשת טופס נולה אוסטה מטעם מדינת ישראל? טופס זה מאשר כי בני הזוג כשירים לנישואין, אך מדינת ישראל אינה מאשרת אותו סתם כך, אלא רק לאחר בחינה של הנושא ואישור מטעם בית המשפט.

ישנם עוד מסמכים ואישורים שונים שצריך להכין ולקבל, הן בישראל, הן במדינה בה אנו מתעתדים להתחתן והן בשנית בחזרה לישראל.

נישואים אזרחים בסיוע עורך דין משפחה

עו"ד משפחה יסייע בכל התהליך הבירוקרטי והמשפטי של הליך הנישואין האזרחיים בחו"ל. הוא יבחן את הסטטוס שלכם, יציג היתרונות והחסרונות של ההליך ואת האפשרויות הניצבות בפניכם. חשוב כי ההליך יבוצע באופן מושלם, טופס חסר, מילוי פרטים לא נכונים או כל דבר שיבוצע באופן לא תקין במהלך ההליך עלול להכשיל או לעכב אותו, מה שעלול לגרום לבזבוז זמן ולא מעט כסף. מה גם שמדובר באחד הרגעים החשובים והמרגשים ביותר בין בני הזוג ולא מומלץ לבצע את ההליך ללא סיוע מקצועי הולם, דבר שעלול לגרום לבעיות ולהעיב על רגע רומנטי זה.

דבר נוסף שמומלץ לבצע לפני הנישואין בסיוע עו"ד הוא חתימה על הסכם ממון. להסכם זה יש חשיבות רבה גם בנישואים האזרחיים ולמרות שמדובר בנושא שלא נוח לדבר עליו בזמן הליך הנישואין, הוא עשוי לתת שקט נפשי מהבחינה הפיננסית עבור בני הזוג לאורך חיי הנישואין.


נושאים במאמר זה:

נישואים אזרחיים
נישואים אזרחיים בחו"ל